Fotografia i Filmowanie Poznań Tadeusz Korach +48 502 633 309

Święto Niepodległości i Święty Marcin

Jak się w Poznaniu obchodzi podwójne święto

Św.Marcin_2015_37Jak co roku 11 listopada, w całym kraju obyły się imprezy związane z naszym Świętem Narodowym. Dla przypomnienia nadmienię, że święto owo zostało ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości.  W 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918) Polska ponownie znalazła się na mapach europy. 

Święto wprowadzono  ustawą dnia 23 kwietnia 1937. Długo jednak Polacy się z niego nie cieszyli. 1 września 1939 roku wybuchła wojna, a zaraz po niej, 22 lipca 1945 ustawą Krajowej Rady Narodowej Święto zostało zniesione. Przywrócone zostało ponownie w 1989 roku w okresie tak zwanej transformacji systemowej.

Imieniny Ulicy Święty Marcin

Poznaniacy w tym dniu mają jeszcze inne święto. Jest to Dzień imienin Świętego Marcina, który to, oprócz Piotra I Pawła, jest najważniejszym świętym dla mieszkańców miasta. Święty Marcin był rzymskim legionistą, który zimą oddał połowę swojego płaszcza biedakowi. Druga połowa była własnością legionu, więc oddał wszystko co należało do niego. 4 lipca 371 roku Marcin przyjął święcenia kapłańskie i został biskupem Tours.

Jedna z ulic Poznania nosi jego i mię i co roku świętowane są jej imieniny. Cała impreza prowadzona jest przez Centrum Kultury Zamek.. Na imprezę przybywa zawsze kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Poznania i okolicznych miejscowości. W trakcie imienin odbywają się koncerty i pokazy. Setki straganów serwują uczestnikom wiele smakołyków wśród których najważniejsze są oczywiście rogale świętomarcińskie.

Rogale świętomarcińskie

Rogale świętomarcińskie wypiekane są w Poznaniu ponoć od 1860 roku. Taką datę się przyjmuje, gdyż to wtedy ukazała się pierwsza jego reklama opublikowana w „Dzienniku Poznańskim”. Krąży wiele legend na temat. Jedna z nich mówi, iż tradycja pochodzi z czasów pogańskich, gdy składano bogom ofiary z wołów lub z ciasta zwijanego w wole rogi. Tradycja została przejęta przez kościół, łącząc go z postacią św. Marcina. Kształt ciasta miał symbolizować podkowę, którą zgubił koń świętego.

Podobno w Poznaniu zwyczaj pieczenia rogali narodził się w 1891 roku (choć nieco to sprzeczne z datą wcześniejszej reklamy). Wtedy to proboszcz parafii Świętego Marcina ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby zrobili coś dla biednych. Zadania podjął się cukiernik Józef Melzer wypiekając owego rogala.

od 1901 zwyczaj wypieku kontynuowało Stowarzyszenie Cukierników. Po I wojnie światowej zwyczaj kontynuował Franciszek Rączyński, a tuż po II wojnie światowej został przejęty przez Zygmunta Wasińskiego.

Dzisiaj nazwa rogale świętomarcińskie lub marcińskie wpisana jest do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.

Rzemieślnicy chcący produkować rogale muszą uzyskać specjalny certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. Co roku rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają w dniu św. Marcina około 250 ton tego smakołyku.

Korowód na ulicy Święty Marcin

Św.Marcin_2015_27Jedną z głównych atrakcji jest przemarsz korowodu ulicą Święty Marcin z którego zamieszczam poniżej fotorelację. Korowód cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców, którzy ja co roku zgromadzili się licznie wokół trasy. Mieszkający przy ulicy wylegli na balkony, aby zobaczyć i sfotografować przechodzącą kolorową paradę.

Pochód zakończył się jak zwykle pod Centrum Kultury Zamek, gdzie prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, przekazał symboliczny klucz od miasta rzymskiemu legioniście Marcinowi. Całość zakończyła się po godzinie 21 widowiskowym pokazem sztucznych ogni, które wystrzeliły w niebo nad Poznańskim zamkiem.

FOTORELACJA (kliknij w dowolne zdjęcie, żeby włączyć pokaz slajdów)

Do Kina Muza przybyli „Obcy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2019 Fotografia i Filmowanie Poznań All Rights Reserved   

Theme Smartpress by Level9themes.