Fotografia i Filmowanie Poznań Tadeusz Korach +48 502 633 309

Jak wykryć nienaturalne linki do strony?

O co chodzi z tymi linkami złymi linkami?

 

Grafika - wymiana backlinkówPytanie jest istotne, bo złe linki bardzo mogą zaszkodzić naszej stronie. Google wprowadza wiele zmian do swojego algorytmu. Na przykład ostatnia poprawka zwalczająca tak zwane strony Doorway.

Świat pozycjonowania zmienia się z każdą chwilą. Dotychczas zbieraliśmy linki zewsząd. Potem coraz bardziej trzeba było uważać, żeby nie zbyt dużo na raz. Teraz z kolei liczą się tylko naturalne i to najlepiej z portali społecznościowych.

Google wprowadza zmiany, aby walczyć z bylejakością celem dostarczania wartościowych treści. Treści nieciekawe, albo domeny przekierowujące są banowane. Często także te strony, na które wskazują.

Zaczął się zatem pojawiać, albo raczej nasilać, bo istniał już wcześnie, rynek złych linków. Chodzi o to, że pojawiła się nieuczciwa walka z konkurencją. Wystarczy dodać (dokupić) kilka tysięcy linków z „czarnego” rynku i skierować na stronę konkurenta. Jeśli nie zauważy, to może zostać ukarany przez Google i zniknąć z wyników wyszukiwania.

sprawdzanie PR = grafikaNie jest to jedyny powód zgromadzenie nienaturalnych linków. Google zwraca uwagę, czy linki prowadzące do strony są powiązane tematycznie. Jeśli nie, to uznaje je za nienaturalne. Często niedoświadczenie webmasterzy w przekonaniu o łatwości, kupują linki na jakimś portalu aukcyjnym. Do tego bardzo szkodliwe jest uczestnictwo w systemach wymiany linków. Napisane o tym wszystkim jest oczywiście w pomocy dla Webmasterów czyli w Search Console

Jak wykrywać, czy nie mamy złych linków?

Otóż metod na to jest kilka.

Statystyka linkówPierwsza z nich, to obserwować przyrost backlinków. Polecam używanie narzędzi dla Webmasterów od Google, gdyż możemy tam zobaczyć reprezentatywną próbkę BL. Tam możesz zobaczyć, czy nie nastąpił jakiś gwałtowny wzrost linkowania. Do tego od początku roku Google cierpliwie rozsyła informacje dla Webmasterów. Informuje w nich, że witryna ma „nienaturalny profil linków przychodzących. Informacja taka została rozesłana do tych którzy podali prawidłowy adres w GWT.

Kolenymi metodami są narzędzia komercyjne jak MajesticSEO oraz ahrefs. Działają szybciej i można zobaczyć, jakie linki zniknęły, a jakie się pojawiły w ciągu dnia. Do tego możemy dołożyć komercyjne narzędzie Brand24. Tutaj wykupując odpowiedni pakiet możemy nawet kilka razy dziennie otrzymywać alerty na skrzynkę mailową. Serwis oferuje 7 dniowy okres próbny. Polecam spróbowanie.

Ostatecznie jednak, przed użyciem któregokolwiek z narzędzi należy przeczytać zalecenia Google. Jeśli zaczniemy bawić się tym w nieumiejętny sposób, to możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jeśli nie mamy czasu i chęci, na czytanie i analizę tego co zawarte jest w Centrum pomocy Search Console, to lepiej zatrudnić specjalistę od SEO.

W następnym artykule napiszę o tym co robić, gdy już się takie linki pojawiły. Co jeśli dostaliśmy się już na czarną listę Google?

 

Będzie mi miło jeśli skomentujesz ten artykuł. Również udostępnianie jest mile widziane.

1 thought on “Jak wykryć nienaturalne linki do strony?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2019 Fotografia i Filmowanie Poznań All Rights Reserved   

Theme Smartpress by Level9themes.