Fotografia i Filmowanie Poznań Tadeusz Korach +48 502 633 309

Zrozumieć Photoshop w 10 minut.

Jak rozpocząć pracę z programem Photoshop?

Dla początkujących użycie Photoshopa może być przytłaczające. Nie wiadomo, z której strony do niego podejść. Tego wszystkiego jest tak dużo, że w pewnym momencie każdy potrzebuje kogoś, żeby dał mu kilka wskazówek. Photoshop jest największym sprzymierzeńcem fotografa cyfrowego, jeśli wie jak go używać. Oto rzeczy, których każdy żałuje, że nie wiedział, gdy rozpoczynał pracę w Photoshopie.

Jak pracują warstwy?

Warstwy w PhotoshopTo jest pierwsza rzecz, jaką musimy zrozumieć w Photoshopie. Na początku może to być bardzo mylące, ale kiedy zrozumiesz to uzyskasz konkretne podstawy i elastyczność w działaniu.

Warstwy działają od góry do dołu. Spodnia warstwa to Warstwa podstawa, która jednocześnie jest podstawą twórczego projektu. Teraz możesz dodawać coraz wyższe warstwy, aby nanosić kolejne zmiany.  Jeśli chcesz dodać kolor lub zmienić ekspozycję dodaj nową warstwę, która wpłynie na te znajdujące się niżej. To łatwe!! Jeśli nie podoba Ci się warstwa w zmodyfikowanej wersji to możesz ją ukryć klikając na ikonę „oko” po lewej stronie warstwy. W ten sposób można przełączać tam i z powrotem, aby obserwować jak wprowadzane zmiany wpływają na całość obrazu.

UWAGA. Pracując z warstwami należy mieć wybraną właściwą. Nie ma nic bardzie frustrującego niż dokonanie zmiany na innej warstwie niż zamierzaliśmy. Niemal każde narzędzie w Photoshopie jest zaprojektowane tak, aby oddziaływać tylko na jedną warstwę jednocześnie.

Czym jest maska w Photoshopie?

Maski w PhotoshopJest to kolejny element elastycznej edycji. Kiedy użyjesz maski na warstwie to będziesz w stanie ukrywać lub ujawniać niektóre części swojej warstwy tylko przy użyciu pędzla i malowania po wybranym obszarze. Jeśli nie chcesz wymazywać elementów, to maska jest najskuteczniejszą opcją. Jeśli posuniesz się za daleko to możesz zmienić pędzel i odzyskać to, co przed chwilą zostało ukryte lub zakryte. Przez zastosowanie maski nie tracimy żadnych elementów i możemy je bez końca zakrywać lub odkrywać.

Aby dodać maskę do warstwy należy wybrać ikonę w dolnej części panelu warstwy. Jest to biały kwadracik z kółkiem w środku.

Do czego służą warstwy korekcyjne?

Wartwy korekcyjne w PhotoshopTo jakby pseudo korekty. Stosuje się je w postaci oddzielnej warstwy i są od razu wyposażone w maskę. Możesz zastosować taką warstwę globalnie, lub wykorzystując maskę tylko na niektórych wybranych przez Ciebie obszarach. Oczywiście tak jak inne warstwy możemy ukrywać i odkrywać za pomocą ikonki „oko”, aby lepiej obserwować wprowadzane zmiany. Ja widzisz na załączonym obrazku wiele tych warstw ma nazwy, które od razu określają ich przeznaczenie.

Jak stosować filtry?

Filtry w PhotoshopPhotoshop jest dostarczany z zestawem dużej gamy filtrów. Praktycznie jednym kliknięciem możemy przekształcić zdjęcie i sprawić, że wygląda jak płótno lub ręcznie malowana akwarela. Ponieważ jest to takie proste to należy postępować ostrożnie. Filtry są bardzo fajne, ale trzeba być kreatywnym i wykorzystywać z umiarem gdyż w innym razie będzie to wyglądało „amatorsko” w najgorszym tego słowa znaczeniu.

Jednakże takie filtry jak rozmycie i wyostrzanie są wręcz idealnymi narzędziem w użyciu. Używamy ich do prac na wykończeniem fotografii (szczególnie wyostrzanie). Należy jednak pamiętać, że lepsze jest wrogiem dobrego i nadmierne użycie może bardziej zaszkodzić fotografii niż jej pomóc.

Testuj, próbuj. Zwiększaj maksymalnie, patrz na efekt i wracaj do najlepszych ustawień.

Historia, czyli jak wrócić do wcześniejszych ustawień?

Filtry w PhotoshopKażde Twoje działanie Photoshop zapisuje w historii. Domyślnie Photoshop śledzi ostatnie 20 kroków, ale możesz tą wartość zmienić w opcjach, jeśli taką będzie potrzeba. Oczywiście takie ustawienia wymagają użycia dużej ilości pamięci RAM. Jeśli jednak masz jej dużo w komputerze, to możesz zmienić nawet na 200 kroków.

Te ustawianie są dostępne jak na poniższym obrazku.

Stany historii W Photoshop

Tyle, jeśli chodzi o najważniejsze elementy Photoshopa.

Zapraszam do komentowania i udostępniania.

Na podstawie komentarzy poznaję oczekiwania, które pozwolą mi na stworzenie poradników odpowiadających potrzebom odbiorców.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej to skontaktuj się ze mną.

Napisz do mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2019 Fotografia i Filmowanie Poznań All Rights Reserved   

Theme Smartpress by Level9themes.